Prázdný košík

Jak vlastně funguje biometrický scan?

Biometrické informace mají tu výhodu, že je prostě nemůžete zfalšovat (tak jako třeba některé doklady). Jsou jasnou a 100% zárukou, že jste tím, kým jste. Nejedná se jen o otisky prstů (které si tu představíme podrobněji), ale patří sem i scan duhovky či sítnice nebo váš vlastní hlas.

Využít se tyto údaje dají všude tam, kde potřebujeme zajistit zabezpečený personifikovaný přístup jedné konkrétní osoby – a tak se s biometrickými scannery můžeme potkat u bankomatů (zatím jen v zahraničí), chytrých telefonů a také – jako u nás – u trezorových zámků.

Princip scanneru otisků

U každého zámku na otisk prstu je nejdříve nutné nahrát jakýsi „vzor“ – tedy zaznamenat ten otisk prstu, na který se bude následně zámek otevírat. Program čtečky poté převede snímek vašeho otisku s jeho unikátními údaji do binárního kódu (známý jazyk jedniček a nul).

Při každém otevírání trezoru pak scanner zaznamenává, jestli se údaje snímaného prstu shodují s těmi uloženými. Algoritmus, na kterém je toto převedení založeno, je tajný, a navíc není možné jej aplikovat vice-versa (tj. z binárního kódu nelze sestavit zpětně obrázek). Tím pádem není možné otisk žádným způsobem zfalšovat.

Aby nebylo možné scanner „ošálit“ fotkou nebo obrázkem prstu, mají všechny trezory Burg-Wächter se zamykáním na otisk prstu zabudovanou tzv. detekci skutečných, živých prstů (čidla na teplo a srdeční tep).

Pojistka jistoty

Pro případ, že byste si poranili ruku (např. říznutí či odřenina), se vždycky ukládají jako vzorové 2 otisky vašich prstů, nikoli pouze jeden. Navíc, pro ještě vyšší bezpečnost, mají veškeré zámky na otisk prstu od Burg-Wächter i klasický číselný zámek s 6místným kódem. To už je celkem vysoká úroveň zabezpečení! Nezasloužily by si ji náhodou i vaše cennosti?

© 2024 Burg-Wächter trezory - Nibbio s.r.o.

logo MEDIA ENERGY